Artykuł sponsorowany

Na czym polega badanie HRT?

Na czym polega badanie HRT?

Badanie HRT to nowoczesna metoda diagnozowania jaskry, która pozwala na wykrywanie wczesnych zmian jaskrowych, jeszcze przed ich pojawieniem się w polu widzenia. W tym artykule wyjaśnimy, na czym polega to badanie, jakie są jego zalety oraz jak przebiega technika badania HRT.

Skaningowa konfokalna oftalmoskopia laserowa, czyli badanie HRT

Badanie HRT opiera się na skaningowej, laserowej tomografii siatkówki, która umożliwia obiektywną ocenę tarczy nerwu wzrokowego. Dzięki temu można rejestrować jaskrowe zmiany tarczy nerwu wzrokowego oraz śledzić ich progresję. W wyniku badania HRT uzyskujemy barwny, trójwymiarowy obraz tarczy nerwu wzrokowego, co ułatwia lekarzowi okuliście interpretację stwierdzonych zmian.

Badanie HRT charakteryzuje się wysoką precyzją i rozdzielczością pomiarów oraz jest szybkie i nieinwazyjne. Umożliwia wykrywanie nawet bardzo małych zmian w obrazie tarczy (do setnych części milimetra) dzięki zastosowaniu unikalnej technologii stabilizacji obrazu. Badanie to ułatwia i uzasadnia podjęcie decyzji co do rozpoczęcia, zmiany lub nawet powstrzymania się od nieobojętnego, przewlekłego leczenia przeciwjaskrowego.

HRT we Wrocławiu polega na skanowaniu tarczy nerwu wzrokowego przy pomocy światła laserowego o długości fali 670 nm (zakres podczerwieni). Pacjent skupia wzrok na zielonym punkcie, a światło lasera penetruje coraz głębsze warstwy tarczy nerwu wzrokowego, co umożliwia uzyskanie wielu obrazów dwuwymiarowych. Obrazy te nałożone na siebie tworzą trójwymiarową mapę powierzchni tarczy nerwu wzrokowego i przytarczowej siatkówki.

Badanie HRT w diagnostyce jaskry

Jaskra jest chorobą przewlekłą, dlatego postawienie jej rozpoznania na podstawie jednego badania wykonanego w danym czasie jest trudne. Podstawą diagnostyki jaskry jest monitorowanie zmian obrazu tarczy nerwu wzrokowego w czasie. Oceny progresji neuropatii jaskrowej dokonuje się w oparciu o parametry stereometryczne tarczy nerwu II oraz analizę zmian topograficznych w czasie (TCA – Topographic Change Analisis). Monitorowanie ewentualnych zmian obrazu tarczy nerwu wzrokowego w czasie opiera się na badaniach porównawczych HRT. Częstość wykonywania badań kontrolnych HRT uzależniona jest od stopnia ryzyka rozwoju jaskry u danego pacjenta – pacjenci wysokiego ryzyka powinni wykonywać badania kontrolne co 3–4 miesiące, a pacjenci niskiego ryzyka raz w roku.