Artykuł sponsorowany

AMD - leczenie zwyrodnienia plamki żółtej

AMD - leczenie zwyrodnienia plamki żółtej

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) to choroba oczu, która prowadzi do utraty ostrości widzenia w wyniku uszkodzenia siatkówki. Chociaż nie ma jeszcze lekarstwa na AMD, istnieje wiele dostępnych opcji leczenia, które mogą pomóc w spowolnieniu postępu choroby i poprawie jakości życia pacjentów. W artykule przedstawiamy trzy główne metody leczenia AMD, które są stosowane w Polsce.

Iniekcje antyangiogennych leków

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów leczenia AMD jest podawanie iniekcji antyangiogennych leków, takich jak aflibercept czy ranibizumab. Leki te blokują czynnik wzrostu śródbłonka naczyniowego (VEGF), który jest odpowiedzialny za tworzenie nowych naczyń krwionośnych w siatkówce. W wyniku tego procesu dochodzi do przerostu naczyń krwionośnych, które przyczyniają się do dalszego uszkodzenia siatkówki i pogorszenia widzenia. Iniekcje podaje się bezpośrednio do oka, zwykle co 4 do 12 tygodni, a ich częstotliwość może być dostosowywana w zależności od reakcji pacjenta na leczenie.

Terapia fotodynamiczna

Terapia fotodynamiczna (PDT) to kolejna metoda leczenia AMD, która polega na podawaniu pacjentowi specjalnego leku światłouczulającego, a następnie naświetlaniu uszkodzonego obszaru siatkówki światłem o określonej długości fali. Lek ten aktywuje się pod wpływem światła, niszcząc nowo powstałe naczynia krwionośne i hamując dalszy rozwój choroby. PDT jest stosowana głównie w przypadku tzw. "wilgotnej" postaci AMD, która charakteryzuje się szybkim wzrostem naczyń krwionośnych w siatkówce. Terapia ta może być stosowana samodzielnie lub w połączeniu z innymi metodami leczenia, takimi jak iniekcje antyangiogennych leków.

Suplementacja diety

Wspomaganie leczenia AMD w Warszawie za pomocą suplementacji diety jest szczególnie ważne w przypadku tzw. "suchej" postaci choroby, która charakteryzuje się powolnym pogorszeniem widzenia spowodowanym stopniowym uszkodzeniem siatkówki. Badania wykazały, że przyjmowanie suplementów z witaminami i minerałami, takimi jak witamina C, witamina E, cynk czy luteina, może pomóc w spowolnieniu postępu choroby i zmniejszyć ryzyko utraty widzenia. Ważne jest również, aby pacjenci z AMD dbali o zdrową dietę, bogatą w białko, błonnik i przeciwutleniacze, które mogą wspierać zdrowie oczu i ogólną kondycję organizmu.