Artykuł sponsorowany

Aparaty retencyjne - charakterystyka i wskazania do zastosowania

Aparaty retencyjne - charakterystyka i wskazania do zastosowania

Aparaty retencyjne to specjalistyczne urządzenia stosowane w ortodoncji, które mają na celu utrzymanie uzyskanych rezultatów po zakończeniu leczenia ortodontycznego. Ich zadaniem jest stabilizowanie pozycji zębów oraz utrzymanie przestrzeni między nimi, aby zapobiec nawrotom wad zgryzu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej charakterystyce aparatów retencyjnych oraz wskazaniom do ich zastosowania.

Rodzaje aparatów retencyjnych

Aparaty retencyjne można podzielić na dwie główne grupy - stałe i ruchome. Stałe aparaty retencyjne to cienkie druty, które są przymocowane do tyłu zębów za pomocą specjalnego kleju. Są one niewidoczne dla otoczenia i nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Ruchome aparaty retencyjne są wykonane z tworzywa sztucznego i obejmują zęby, zapewniając im odpowiednie wsparcie. Mogą być one łatwo zakładane i zdejmowane przez pacjenta, co ułatwia utrzymanie higieny jamy ustnej. Wśród ruchomych aparatów retencyjnych wyróżnić można takie rodzaje jak Hawleya, Essix czy Vivera.

Wskazania do stosowania aparatów retencyjnych

Stosowanie aparatów retencyjnych jest wskazane przede wszystkim po zakończeniu leczenia ortodontycznego, aby utrzymać uzyskane rezultaty i zapobiec nawrotom wad zgryzu. Mogą być one stosowane zarówno u dzieci, jak i dorosłych pacjentów. Warto zaznaczyć, że aparaty retencyjne nie są przeznaczone do korekcji wad zgryzu, lecz jedynie do utrzymania uzyskanych efektów leczenia. Jaka wyjaśnia ortodonta z Wrocławia, w niektórych przypadkach aparaty retencyjne mogą być również stosowane jako element terapii śródmiąższowej w leczeniu zaburzeń czynnościowych stawu skroniowo żuchwowego.

Czas noszenia aparatów retencyjnych

Czas noszenia aparatów retencyjnych jest indywidualny i zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj wcześniej przeprowadzonego leczenia ortodontycznego, wiek pacjenta czy stopień zaawansowania wady zgryzu. Zazwyczaj jednak aparaty retencyjne są noszone przez okres od kilku miesięcy do nawet kilku lat. W przypadku stałych aparatów retencyjnych czas ich noszenia może być dłuższy, nawet do kilkunastu lat. Ważne jest, aby regularnie kontrolować stan aparatów retencyjnych oraz ich dopasowanie podczas wizyt kontrolnych u ortodonty.