Artykuł sponsorowany

Cukrzyca ciążowa - jak ją rozpoznać i jak leczyć?

Cukrzyca ciążowa - jak ją rozpoznać i jak leczyć?

Cukrzyca ciążowa to zaburzenie metaboliczne, które może wystąpić u kobiet w ciąży i zwykle ustępuje po porodzie. Objawia się podwyższonym poziomem cukru we krwi, co może prowadzić do poważnych komplikacji zarówno dla matki, jak i dziecka. W artykule omówimy, jak rozpoznać cukrzycę ciążową, jakie są jej przyczyny oraz jak można ją leczyć.

Objawy i przyczyny cukrzycy ciążowej

Cukrzyca ciążowa najczęściej rozwija się między 24. a 28. tygodniem ciąży, choć może pojawić się wcześniej. Wiele kobiet nie odczuwa żadnych objawów, dlatego tak ważne są regularne badania kontrolne w czasie ciąży. Niektóre z objawów cukrzycy ciążowej to wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, zmęczenie czy infekcje dróg moczowych. Przyczyną cukrzycy ciążowej jest oporność na insulinę, hormon regulujący poziom cukru we krwi, która występuje u niektórych kobiet w ciąży. Ryzyko zachorowania zwiększa się u kobiet z nadwagą, z historią cukrzycy w rodzinie czy u tych, które wcześniej rodziły dzieci z dużą masą ciała.

Diagnostyka cukrzycy ciążowej

Diagnoza cukrzycy ciążowej opiera się na badaniach laboratoryjnych, przede wszystkim na teście doustnego obciążenia glukozą (OGTT). Badanie to polega na spożyciu przez pacjentkę 75 gramów glukozy rozpuszczonej w wodzie, a następnie pobraniu próbek krwi w celu oznaczenia poziomu cukru. Wyniki są interpretowane przez lekarza, który ocenia, czy występuje cukrzyca ciążowa. W Polsce OGTT jest badaniem przesiewowym, które wykonuje się rutynowo u wszystkich kobiet w ciąży między 24. a 28. tygodniem ciąży. Jeśli wynik jest nieprawidłowy, konieczne jest dalsze monitorowanie i leczenie.

Leczenie cukrzycy ciążowej

Leczenie cukrzycy ciążowej ma na celu utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi oraz zapobieganie komplikacjom zarówno dla matki, jak i dziecka. Podstawą terapii jest zmiana stylu życia, w tym zdrowa dieta oraz regularna aktywność fizyczna. Dieta powinna być bogata w białko, błonnik i witaminy, a jednocześnie uboga w proste węglowodany oraz tłuszcze nasycone. W przypadku braku poprawy po wprowadzeniu zmian dietetycznych oraz zwiększeniu aktywności fizycznej, lekarz diabetolog z Lidzbarka może zdecydować o zastosowaniu leczenia farmakologicznego, takiego jak insulinoterapia. W trakcie leczenia ważne jest regularne monitorowanie poziomu cukru we krwi oraz kontrola ciąży przez specjalistów.