Artykuł sponsorowany

Czy odpady z ceramiki również zalicza się do gruzu?

Czy odpady z ceramiki również zalicza się do gruzu?

Ceramika to jeden z najbardziej popularnych materiałów używanych w budownictwie i wykończeniach wnętrz. Wraz z rosnącą ilością inwestycji budowlanych oraz remontów, pojawia się coraz więcej odpadów ceramicznych. Czy jednak można je zaliczyć do gruzu i jak powinny być odpowiednio zagospodarowane?

Jakie odpady ceramiczne powstają podczas budowy i remontów?

Podczas prac budowlanych i remontowych powstaje wiele różnorodnych odpadów, wśród których znajdują się także te ceramiczne. Najczęściej są to kafelki, płytki ścienne i podłogowe, elementy sanitariów, takie jak umywalki czy muszle klozetowe, a także ceramika techniczna, np. izolatory elektryczne. Odpady te mogą być zarówno nowe, jak i zużyte, a ich ilość zależy od rodzaju i zakresu prowadzonych prac.

Gruz to ogólna nazwa dla odpadów powstających podczas budowy, rozbiórki lub remontu obiektów budowlanych. Zgodnie z polskim prawem budowlanym, gruz to wszelkie materiały powstałe na skutek rozbiórki lub demontażu konstrukcji budowlanych. W praktyce oznacza to, że odpady ceramiczne mogą być zaliczane do gruzu, jeśli powstały w wyniku rozbiórki lub demontażu. W przypadku nowych odpadów ceramicznych, takich jak np. uszkodzone płytki czy kafelki, nie można ich zaliczyć do gruzu, ponieważ nie są one wynikiem prac rozbiórkowych.

Jak prawidłowo pozbyć się odpadów ceramicznych?

Zarówno gruz, jak i inne odpady budowlane, wymagają odpowiedniego zagospodarowania. W Polsce istnieją specjalne firmy zajmujące się wywozem i utylizacją tego rodzaju materiałów. Przykładem może być wywóz gruzu w Jaworznie, gdzie firma oferuje kompleksowe usługi związane z odbiorem i utylizacją odpadów budowlanych, w tym również ceramicznych. Ważne jest jednak, aby pamiętać o segregacji odpadów – ceramika powinna być oddzielona od innych materiałów, takich jak beton czy cegła. Tylko wtedy możliwe jest właściwe zagospodarowanie tych surowców i ich ewentualne ponowne wykorzystanie w przemyśle budowlanym.