Artykuł sponsorowany

Czym kredyt hipoteczny różni się od gotówkowego?

Czym kredyt hipoteczny różni się od gotówkowego?

Kredyty hipoteczne i gotówkowe to dwa popularne produkty finansowe, które pozwalają na sfinansowanie różnych potrzeb. Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się podobne, różnią się między sobą w kilku kluczowych aspektach. W artykule postaramy się wyjaśnić, czym dokładnie różnią się te dwa rodzaje kredytów oraz jakie są ich główne cechy.

Jakie są podstawowe różnice między kredytem hipotecznym a gotówkowym?

Kredyt hipoteczny jest zabezpieczony nieruchomością, którą klient zamierza kupić lub wybudować. Oznacza to, że w przypadku niewypłacalności kredytobiorcy, bank może przejąć nieruchomość w celu odzyskania swoich należności. Z tego powodu kredyty hipoteczne mają zazwyczaj niższe oprocentowanie niż kredyty gotówkowe. Kredyt gotówkowy natomiast nie wymaga żadnego zabezpieczenia, co sprawia, że jest bardziej elastyczny, ale jednocześnie ma wyższe oprocentowanie. Ponadto, kredyty hipoteczne mają zwykle dłuższy okres spłaty – nawet do 30 lat – podczas gdy kredyty gotówkowe udzielane są na krótszy czas, zazwyczaj do 10 lat.

Kredyt hipoteczny jest odpowiedni dla osób, które chcą kupić lub wybudować dom lub mieszkanie. Dzięki niższemu oprocentowaniu i dłuższemu okresowi spłaty, raty kredytu hipotecznego są zazwyczaj niższe niż w przypadku kredytu gotówkowego. Z kolei kredyt gotówkowy może być dobrym rozwiązaniem dla osób potrzebujących szybkiego zastrzyku gotówki na dowolny cel, np. remont mieszkania, zakup samochodu czy wakacje. Kredyty gotówkowe w Szczecinie oraz innych miastach Polski są dostępne w wielu bankach i instytucjach finansowych, co pozwala na wybór oferty najlepiej dopasowanej do potrzeb klienta.

Czy istnieją dodatkowe koszty związane z kredytem hipotecznym i gotówkowym?

Koszty związane z kredytem hipotecznym obejmują między innymi prowizję za udzielenie kredytu, opłatę za wycenę nieruchomości oraz koszty notarialne związane z ustanowieniem hipoteki. Ponadto, bank może wymagać od klienta wykupienia ubezpieczenia niskiego wkładu własnego oraz ubezpieczenia na życie. W przypadku kredytu gotówkowego koszty mogą obejmować prowizję za udzielenie kredytu oraz ewentualne ubezpieczenie na życie. Warto jednak zwrócić uwagę, że każda instytucja finansowa ma swoje własne zasady dotyczące opłat i prowizji, dlatego przed podpisaniem umowy o kredyt warto dokładnie zapoznać się z jej warunkami.