Artykuł sponsorowany

Czym pokryć dachy?

Czym pokryć dachy?

Dach to jeden z najważniejszych elementów każdego budynku, który chroni przed deszczem, śniegiem, wiatrem i innymi warunkami atmosferycznymi. Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego jest kluczowy dla trwałości konstrukcji oraz wyglądu budynku. W Polsce dostępnych jest wiele materiałów do pokrycia dachów, a w tym artykule przedstawimy trzy najpopularniejsze z nich oraz ich zalety i wady.

Przeczytaj również: Jak wygląda profesjonalna naprawa dachu?

Dachówka ceramiczna

Dachówka ceramiczna to klasyczny materiał stosowany na dachach w Polsce od wieków. Jest wykonana z naturalnej gliny, która jest formowana i wypalana w wysokich temperaturach. Dachówki ceramiczne są odporne na działanie warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg czy mróz, a także na promieniowanie UV. Dzięki swojej trwałości i estetyce są chętnie wybierane przez inwestorów. Wadą dachówek ceramicznych jest ich stosunkowo wysoka cena oraz duży ciężar, co wymaga solidnej konstrukcji nośnej dachu.

Przeczytaj również: Jak należy dbać o dach?

Blacha dachówkowa

Blacha dachówkowa to coraz częściej stosowane rozwiązanie na polskich dachach w Celestynowie. Jest to materiał lekki i łatwy w montażu, co sprawia, że prace dekarskie przebiegają szybko i sprawnie. Blacha dachówkowa jest odporna na korozję oraz działanie czynników atmosferycznych, a jej żywotność może wynosić nawet kilkadziesiąt lat. Wśród wad tego materiału można wymienić mniejszą izolacyjność termiczną oraz akustyczną niż w przypadku dachówek ceramicznych. Ponadto, blacha dachówkowa może być mniej estetyczna niż tradycyjne dachówki.

Dachówka cementowa

Dachówka cementowa to kolejny popularny materiał stosowany na polskich dachach. Jest wykonana z mieszanki cementu, piasku i wody, co nadaje jej dużą wytrzymałość i trwałość. Dachówki cementowe są odporne na warunki atmosferyczne, a także na działanie grzybów i pleśni. Są również łatwe w montażu i utrzymaniu, co przekłada się na niższe koszty inwestycji. Wadą dachówek cementowych jest ich ciężar, który może być porównywalny do dachówek ceramicznych, a także mniejsza gama kolorystyczna niż w przypadku innych materiałów. Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego zależy od indywidualnych potrzeb inwestora oraz charakterystyki budynku. Ważne jest uwzględnienie takich czynników jak trwałość materiału, jego estetyka oraz koszt inwestycji. Warto również skonsultować się z fachowcem, który pomoże dobrać najlepsze rozwiązanie dla danego obiektu.