Artykuł sponsorowany

Jak czyścić i konserwować skórę PU?

Jak czyścić i konserwować skórę PU?

Skóra PU, czyli poliuretanowa, to popularny materiał stosowany w produkcji mebli, odzieży, obuwia czy akcesoriów. Chociaż jest tańsza i bardziej ekologiczna niż prawdziwa skóra, wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby zachować swój wygląd i trwałość. W tym artykule przedstawiamy porady ekspertów dotyczące czyszczenia i konserwacji skóry PU.

W jaki sposób dbać o czystość skóry PU?

Skóra PU wymaga regularnego czyszczenia, aby pozbyć się kurzu i brudu, które mogą się na niej osadzać. Wystarczy przetrzeć powierzchnię wilgotną ściereczką z mikrofibry lub gąbką, unikając użycia środków czyszczących zawierających alkohol lub rozpuszczalniki, które mogą uszkodzić materiał. Następnie przetrzyj suchą ściereczką, aby usunąć nadmiar wody. Pamiętaj o regularnym przewracaniu poduszek i mat, aby zapobiec nadmiernemu zużyciu jednej strony.

W przypadku wystąpienia plam, producenci skóry PU wskazują, że ważne jest szybkie działanie. Jeśli plama jest świeża, spróbuj ją usunąć za pomocą wilgotnej ściereczki z mikrofibry, delikatnie pocierając brud. Jeśli plama jest trudniejsza do usunięcia, można użyć łagodnego mydła lub specjalistycznego środka czyszczącego do skóry PU. Należy jednak unikać stosowania silnych detergentów czy środków zawierających alkohol, które mogą uszkodzić materiał. Po usunięciu plamy przetrzyj powierzchnię suchą ściereczką.

Aby przedłużyć żywotność skóry PU, warto zainwestować w specjalistyczne produkty do jej pielęgnacji. Na rynku dostępne są impregnaty i balsamy przeznaczone do ochrony skóry poliuretanowej przed działaniem promieni UV, wilgoci czy temperatury. Stosowanie takich preparatów zgodnie z instrukcją producenta może zapewnić lepszą ochronę materiału i utrzymanie jego elastyczności oraz wyglądu. 

Ponadto, warto unikać wystawiania mebli czy odzieży ze skóry PU na bezpośrednie działanie słońca czy źródeł ciepła, które mogą przyspieszyć proces starzenia się materiału. Dbaj o regularne wietrzenie pomieszczeń, w których przechowywane są przedmioty ze skóry PU, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza i zmniejszyć ryzyko powstawania nieprzyjemnych zapachów. Unikaj także przeciągów oraz nadmiernej wilgoci, które mogą negatywnie wpłynąć na kondycję materiału.