Artykuł sponsorowany

Jak długo trwa rekonwalescencja po wszczepieniu implantów stomatologicznych?

Jak długo trwa rekonwalescencja po wszczepieniu implantów stomatologicznych?

Implanty stomatologiczne są coraz bardziej popularne jako sposób na zastąpienie brakujących zębów. Wszczepienie implantu to innowacyjna procedura, która pozwala na przywrócenie funkcji i estetyki jamy ustnej. Jednak wiele osób zastanawia się, jak długo trwa rekonwalescencja po wszczepieniu implantów stomatologicznych.

Przeczytaj również: Implanty stomatologiczne i ich koszty

Czas gojenia po wszczepieniu implantu

Czas potrzebny na gojenie się po wszczepieniu implantu stomatologicznego w Poznaniu może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak stan zdrowia pacjenta, ilość brakujących zębów czy technika stosowana przez lekarza dentystę. W przypadku standardowego implantu, okres rekonwalescencji wynosi zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy. W tym czasie kość szczęki łączy się z implantem w procesie zwany osteointegracją. Pacjenci muszą dbać o higienę jamy ustnej i unikać nadmiernego obciążania implantu, aby zapewnić prawidłowe gojenie.

Etapowa terapia implantologiczna

W niektórych przypadkach lekarz dentysta może zdecydować się na etapowe leczenie implantologiczne. Oznacza to, że cały proces wszczepienia implantu zostaje podzielony na kilka etapów, co pozwala na lepsze kontrolowanie gojenia i minimalizowanie ryzyka powikłań. W pierwszym etapie wszczepiany jest implant, a następnie pacjent oczekuje na zakończenie procesu osteointegracji. W drugim etapie, po upływie kilku miesięcy, przeprowadzana jest operacja odsłonięcia implantu i umieszczenia na nim łącznika protetycznego. Dopiero w ostatnim etapie leczenia protetyk dobiera odpowiednią koronę lub most na implant.

Czynniki wpływające na czas rekonwalescencji

Czas potrzebny na rekonwalescencję po wszczepieniu implantów stomatologicznych może być różny dla każdego pacjenta. Niektóre czynniki, które mogą wpłynąć na szybkość gojenia, to ogólny stan zdrowia pacjenta, jakość kości szczęki oraz stosowane techniki chirurgiczne. Osoby z chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca czy osteoporoza, mogą potrzebować więcej czasu na rekonwalescencję. Ponadto palenie tytoniu może opóźniać proces gojenia i zwiększać ryzyko powikłań.