Artykuł sponsorowany

Jak działają okulary progresywne?

Jak działają okulary progresywne?

Okulary progresywne to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala na korekcję wad wzroku, takich jak dalekowzroczność, krótkowzroczność czy astygmatyzm. Dzięki nim osoby z wadami wzroku mogą cieszyć się komfortem widzenia na różnych odległościach, bez konieczności zmiany okularów. Warto dowiedzieć się, jak działają okulary progresywne, jakie są ich zalety i dla kogo są przeznaczone.

Przeczytaj również: Dla kogo polecane są okulary progresywne?

Konstrukcja soczewek progresywnych

Soczewki progresywne charakteryzują się specjalną konstrukcją, która umożliwia płynne przechodzenie między różnymi strefami widzenia. Na górze soczewki znajduje się strefa do widzenia na daleko, która koryguje krótkowzroczność. W miarę przesuwania wzroku w dół soczewki, mamy do czynienia ze strefą pośrednią, która pozwala na wygodne czytanie z odległości około 40 cm. Na samym dole soczewki umieszczona jest strefa do widzenia na blisko, która koryguje dalekowzroczność.

Przeczytaj również: Z jakiego materiału wybrać oprawki okularowe?

Zalety okularów progresywnych

Okulary progresywne mają wiele zalet, które przyciągają coraz większą liczbę osób z wadami wzroku. Przede wszystkim pozwalają na komfortowe widzenie na różnych odległościach, bez konieczności zmiany okularów czy noszenia kilku par. Dzięki płynnemu przejściu między strefami widzenia, okulary progresywne zapewniają naturalne i wygodne widzenie, bez efektu "skoków obrazu". Ponadto, soczewki progresywne są estetycznie wykonane i nie posiadają widocznych linii podziału, co sprawia, że są praktycznie nierozpoznawalne jako okulary wielostrefowe.

Przeczytaj również: Kiedy badać wzrok u optyka, a kiedy u okulisty?

Dopasowanie okularów progresywnych

Aby okulary progresywne z Lublina spełniały swoje zadanie i zapewniały komfort widzenia, ważne jest ich prawidłowe dopasowanie. Proces ten zaczyna się od dokładnego zmierzenia wady wzroku przez specjalistę. Następnie optyk dobiera odpowiedni typ soczewek oraz oprawek, które będą pasować do kształtu twarzy oraz potrzeb użytkownika. Ważnym elementem jest także właściwe ustawienie soczewek w oprawkach, tak aby strefy widzenia były precyzyjnie dopasowane do indywidualnych potrzeb osoby noszącej okulary.

Dla kogo są przeznaczone okulary progresywne?

Okulary progresywne są przeznaczone przede wszystkim dla osób po 40. roku życia, u których występuje presbiopia, czyli starczowzroczność. Jest to naturalny proces starzenia się oka, który prowadzi do utraty elastyczności soczewki oka i trudności w skupianiu się na bliskich obiektach. Okulary progresywne są również odpowiednie dla osób z astygmatyzmem, krótkowzrocznością czy dalekowzrocznością, które potrzebują korekcji wzroku na różnych odległościach.