Artykuł sponsorowany

Jak przebiega terapia uzależnień od hazardu?

Jak przebiega terapia uzależnień od hazardu?

Terapia uzależnień od hazardu to proces, który ma na celu pomoc osobom cierpiącym na zaburzenia związane z hazardem. Hazard może prowadzić do poważnych problemów finansowych, rodzinnych i społecznych, dlatego ważne jest, aby osoby uzależnione od gier hazardowych otrzymały odpowiednią pomoc. W Polsce dostępne są różne metody terapii uzależnień od hazardu, które mogą pomóc w walce z tym trudnym problemem.

Przeczytaj również: Jakie zabiegi są skuteczne w odmładzaniu szyi i dekoltu?

Indywidualna terapia psychologiczna

Pierwszym krokiem w leczeniu uzależnienia od hazardu jest indywidualna terapia psychologiczna. Podczas sesji z psychologiem lub psychiatrą pacjent ma możliwość omówienia swoich doświadczeń związanych z hazardem oraz zidentyfikowania przyczyn tego uzależnienia. Terapeuta może również pomóc pacjentowi w opracowaniu strategii radzenia sobie ze stresem i innymi czynnikami wyzwalającymi pragnienie gry w hazard. Ponadto terapeuta pomoże pacjentowi w uświadomieniu sobie negatywnych konsekwencji wynikających z uzależnienia oraz wskaże korzyści płynące z jego przezwyciężenia. Wspólnie z terapeutą pacjent będzie pracował nad ustaleniem celów terapeutycznych i planem działania, aby osiągnąć trwałą zmianę zachowań - tak działa terapia uzależnień od hazardu. Warszawa i okolice to rejon, w którym skorzystamy z opieki profesjonalistów takich jak SNS Therapy.

Przeczytaj również: Dlaczego warto wynająć salę weselną w warszawskiej dzielnicy Wawer?

Terapia grupowa i wsparcie społeczne

Terapia grupowa jest kolejnym istotnym elementem leczenia uzależnienia od hazardu. W Polsce dostępne są różne programy terapii grupowej, takie jak Anonimowi Hazardziści (GA) czy Grupy Wsparcia dla Osób Uzależnionych od Hazardu. Uczestnictwo w takich grupach pozwala pacjentom dzielić się swoimi doświadczeniami z innymi osobami borykającymi się z podobnym problemem oraz uczyć się od siebie nawzajem. Grupy wsparcia mogą również pomóc w utrzymaniu motywacji do walki z uzależnieniem oraz zapewnić poczucie przynależności i solidarności. 

Farmakoterapia i alternatywne metody leczenia

W niektórych przypadkach, szczególnie gdy uzależnienie od hazardu współwystępuje z innymi zaburzeniami psychicznymi, takimi jak depresja czy lęk, stosowanie farmakoterapii może być pomocne. Leki przeciwdepresyjne, anksjolityki czy stabilizatory nastroju mogą pomóc pacjentowi w radzeniu sobie z objawami towarzyszącymi uzależnieniu od hazardu. Ważne jest jednak, aby farmakoterapia była ściśle kontrolowana przez lekarza i stosowana jedynie jako uzupełnienie innych metod terapii.