Artykuł sponsorowany

Jak przebiega transport zwłok?

Jak przebiega transport zwłok?

Transport zwłok to temat, który może wydawać się nieco makabryczny, ale jest to ważny aspekt życia, z którym każdy z nas może się kiedyś spotkać. W Polsce, jak i na całym świecie, istnieją konkretne procedury oraz przepisy dotyczące transportu zwłok, które mają na celu zapewnienie godności zmarłym oraz bezpieczeństwa dla osób zaangażowanych w ten proces. W niniejszym artykule przyjrzymy się temu, jak przebiega transport zwłok w Polsce. 

Zgłoszenie zgonu i przygotowanie zwłok 

Pierwszym etapem transportu zwłok jest zgłoszenie zgonu odpowiednim służbom oraz przygotowanie ciała do przewiezienia. Zgłoszenie zgonu należy dokonać w Urzędzie Stanu Cywilnego, a także poinformować lekarza, który wystawi kartę zgonu. Następnie ciało zmarłego zostaje umyte, ubrane oraz przygotowane do transportu przez specjalistów z zakładów pogrzebowych. W przypadku transportu międzynarodowego konieczne jest również uzyskanie zgody na przewóz zwłok od konsulatu kraju docelowego oraz spełnienie wszelkich wymogów sanitarnych i prawnych. 

Transport krajowy

Transport zwłok na terenie Polski odbywa się za pomocą specjalistycznych pojazdów, przystosowanych do przewozu ciał zmarłych. W zależności od potrzeb i życzenia rodziny może to być zarówno tradycyjny karawan, jak i nowoczesny samochód. Przewóz zwłok musi odbywać się zgodnie z przepisami prawa, a kierowca pojazdu musi posiadać odpowiednie uprawnienia oraz dokumenty potwierdzające tożsamość zmarłego oraz zgodę na przewóz. Ponadto transport zwłok powinien być realizowany w sposób dyskretny i z poszanowaniem godności zmarłego oraz uczuć rodziny. Jeśli chodzi o profesjonalny transport zwłok, Lublin jest miastem, w którym skorzystamy z usług renomowanych zakładów pogrzebowych takich jak Styks. 

Transport międzynarodowy 

W przypadku transportu zwłok za granicę procedury stają się bardziej skomplikowane. Przede wszystkim konieczne jest uzyskanie zgody na przewóz zwłok od konsulatu kraju docelowego oraz spełnienie wszelkich wymogów sanitarnych i prawnych. Transport międzynarodowy może odbywać się drogą lądową, lotniczą lub morską, w zależności od lokalizacji kraju docelowego. W przypadku transportu drogowego konieczne jest przestrzeganie przepisów dotyczących czasu pracy kierowców oraz wyposażenia pojazdów. Natomiast transport lotniczy czy morski wymaga odpowiedniego przygotowania ciała do przewozu, takiego jak umieszczenie go w szczelnym, metalowym pojemniku oraz odpowiednio zabezpieczonym trumnie.