Artykuł sponsorowany

Jak wykorzystywane są probówki do wymazów?

Jak wykorzystywane są probówki do wymazów?

Probówki do wymazów są niezbędnym elementem w diagnostyce wielu chorób, w tym również COVID-19. Dzięki nim możliwe jest pobranie próbek biologicznych od pacjentów, które następnie są analizowane w laboratoriach. W poniższym artykule omówimy, jak wykorzystywane są probówki do wymazów, jakie mają zastosowania i jakie są ich rodzaje.

Zastosowanie probówek do wymazów

Probówki do wymazów są wykorzystywane przede wszystkim w diagnostyce chorób zakaźnych. Służą do pobierania próbek biologicznych, takich jak wymazy z nosogardzieli, gardła czy pochwy. Wykorzystuje się je również w badaniach mikrobiologicznych i genetycznych, np. w celu wykrycia bakterii, wirusów czy innych patogenów. Probówki te są także stosowane w badaniach przesiewowych, mających na celu wykrycie chorób u osób zdrowych lub monitorowanie rozprzestrzeniania się infekcji w populacji. Ponadto, probówki do wymazów mogą być używane w badaniach naukowych oraz kontrolach higieny w przemyśle spożywczym.

Rodzaje probówek do wymazów

Probówki do wymazów występują w różnych rodzajach, które różnią się między sobą m.in. materiałem wykonania, wielkością czy zawartością środka konserwującego. Najczęściej spotykane są probówki wykonane z plastiku, takie jak polipropylen czy polistyren. W zależności od potrzeb mogą mieć różne pojemności – od kilku do kilkudziesięciu mililitrów. Ważnym elementem probówki do wymazów jest także środek konserwujący, który ma na celu utrzymanie stabilności próbki biologicznej i zapobieganie jej rozkładowi. Stosuje się różne rodzaje środków konserwujących, takie jak roztwory soli, buforowane roztwory fosforanowe czy specjalne pożywki hodowlane. Jeśli chodzi o profesjonalne probówki do wymazów, producent o wysokiej renomie (np. Noex) oferuje wszystkie możliwe ich rodzaje.

Pobieranie próbek biologicznych

Pobieranie próbek biologicznych za pomocą probówek do wymazów jest stosunkowo prostym i szybkim procesem. W przypadku wymazów z nosogardzieli pacjentowi wkłada się wacikowy aplikator przez nos do tylnej części gardła, gdzie następuje pobranie wymazu. Podobnie wygląda pobieranie wymazu z gardła – wacikowy aplikator dotyka tylnej ściany gardła i migdałków. W przypadku wymazów pochwowych aplikator wprowadza się do pochwy, gdzie zbiera się próbkę śluzu. Po pobraniu próbki biologicznej aplikator umieszcza się w probówce z odpowiednim środkiem konserwującym.