Artykuł sponsorowany

Jakie czynności wykonuje się w ramach dachowych obróbek blacharskich?

Jakie czynności wykonuje się w ramach dachowych obróbek blacharskich?

Dach to jeden z najważniejszych elementów każdego budynku, który pełni funkcję ochronną przed warunkami atmosferycznymi. Aby spełniał swoje zadanie w sposób skuteczny, konieczne jest wykonanie odpowiednich obróbek blacharskich. Dzięki nim dach będzie nie tylko estetyczny, ale także trwały i szczelny. W niniejszym artykule omówimy cztery główne rodzaje dachowych obróbek blacharskich oraz ich znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania dachu.

Obróbki blacharskie wokół kominów i okien dachowych

Podczas wykonywania obróbek blacharskich szczególną uwagę należy zwrócić na elementy przecinające powierzchnię dachów w Siedlcach, takie jak kominy czy okna dachowe. W przypadku kominów stosuje się tzw. kosze dekarskie, które są montowane wokół komina i łączone z pokryciem dachowym. Zapewniają one szczelność oraz utrzymanie odpowiedniej wentylacji komina. W przypadku okien dachowych stosuje się specjalne obróbki blacharskie, które mają na celu zapewnienie szczelności połączenia okna z pokryciem dachowym oraz odprowadzenie wody opadowej.

Obróbka rynien i rur spustowych

System rynnowy to nieodłączny element każdego dachu, który pełni funkcję zbierania i odprowadzania wody opadowej z powierzchni dachu. Obróbki blacharskie w tym przypadku obejmują montaż rynien, rur spustowych oraz wszelkich niezbędnych akcesoriów, takich jak haczyki, kolanka czy złączki. Dobrze wykonana obróbka rynien i rur spustowych zapewnia nie tylko estetyczny wygląd dachu, ale także skuteczne odprowadzenie wody, co ma kluczowe znaczenie dla zachowania trwałości konstrukcji dachu.

Obróbka kalenic i gąsiorów

Kalenice i gąsiory to elementy dachu, które łączą ze sobą dwie połacie dachowe. Ich obróbka blacharska polega na wykonaniu specjalnych kształtek blacharskich, które mają na celu zapewnienie szczelności połączeń oraz estetycznego wykończenia dachu. W przypadku kalenic stosuje się tzw. blachy dekarskie, które są montowane na specjalnych listwach kalenicowych. Gąsiory natomiast wykonywane są z różnych materiałów, takich jak blacha, ceramika czy beton, i montowane są na szczytach dachów.

Obróbka ławic i koszów dekarskich

Ławice to elementy konstrukcyjne dachu, które pełnią funkcję podtrzymującą pokrycie dachowe. W przypadku dachów o dużym kącie nachylenia stosuje się tzw. kosze dekarskie, które są montowane na ławicach i zapewniają odpowiednie podparcie dla pokrycia dachowego. Obróbka blacharska w tym przypadku polega na wykonaniu specjalnych kształtek blacharskich, które mają na celu zabezpieczenie ławic przed wpływem warunków atmosferycznych oraz zapewnienie estetycznego wykończenia dachu.