Artykuł sponsorowany

Jakie jest główne zadanie ortezy?

Jakie jest główne zadanie ortezy?

Ortezy to specjalistyczne urządzenia medyczne, które mają na celu wspomaganie, stabilizowanie lub korygowanie różnych części ciała. W związku z tym, ich zastosowanie może być niezwykle szerokie, a ich głównym zadaniem jest poprawa komfortu życia pacjentów oraz przyspieszenie procesu rehabilitacji. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jakie są główne zadania ortezy, jakie rodzaje ortezy można spotkać oraz w jakich przypadkach są one stosowane.

Jak stosuje się ortezę?

Stosowanie ortezy uzależnione jest przede wszystkim od potrzeb pacjenta oraz schorzenia, które ma on leczyć. Ortezy mogą być stosowane zarówno w przypadku problemów z układem kostnym, jak i mięśniowym czy nerwowym. Przykładowo, orteza na rękę i przedramię może być stosowana u osób po złamaniach kości, po zabiegach chirurgicznych czy też u pacjentów z zaburzeniami neurologicznymi. Ortezy mogą również pomóc w leczeniu schorzeń takich jak artretyzm czy skolioza, a także wspomagać osoby z porażeniem mózgowym czy stwardnieniem rozsianym.

Ortezy można podzielić na kilka rodzajów ze względu na ich konstrukcję, materiał wykonania oraz miejsce, w którym mają być stosowane. Wyróżniamy między innymi ortezy miękkie, półsztywne oraz sztywne. Ortezy miękkie wykonane są z elastycznych materiałów, takich jak neopren czy elastan, i mają na celu przede wszystkim wspomaganie pracy mięśni oraz stawów. Ortezy półsztywne charakteryzują się większą stabilizacją, dzięki zastosowaniu materiałów takich jak plastik czy metal. Natomiast ortezy sztywne stosowane są w przypadkach poważniejszych schorzeń, gdy konieczna jest całkowita unieruchomienie danej części ciała.

Czy orteza jest wygodna?

Komfort noszenia ortezy zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj ortezy, jej dopasowanie do ciała pacjenta czy materiał wykonania. Ważne jest, aby orteza była odpowiednio dobrana do potrzeb pacjenta oraz jego schorzenia, co pozwoli na jej skuteczne działanie oraz wygodę noszenia. W przypadku konieczności noszenia ortezy przez dłuższy czas, warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, który pomoże dobrać odpowiedni model oraz udzieli wskazówek dotyczących prawidłowego użytkowania urządzenia.