Artykuł sponsorowany

Jakie niedobory witamin mogą osłabiać włosy i paznokcie?

Jakie niedobory witamin mogą osłabiać włosy i paznokcie?

Włosy i paznokcie są nie tylko atrybutem urody, ale także wskaźnikiem zdrowia całego organizmu. Ich kondycja może świadczyć o tym, czy nasza dieta jest zrównoważona i dostarcza nam wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W artykule przedstawimy, jakie niedobory witamin mogą negatywnie wpłynąć na wygląd i siłę włosów oraz paznokci.

Niedobór witaminy A

Witamina A, zwana także retinolem, jest niezbędna dla zdrowia skóry, włosów i paznokci. Jej niedobór może prowadzić do przesuszenia skóry głowy, co z kolei może powodować łupież i osłabienie włosów. Ponadto, witamina A wpływa na wzrost komórek naskórka, które tworzą płytkę paznokciową. Niedobór tego składnika może sprawić, że paznokcie stają się łamliwe i matowe. Źródłami witaminy A są m.in. wątroba, marchew, jaja czy produkty mleczne.

Niedobór witamin z grupy B

Witaminy z grupy B odgrywają kluczową rolę w procesach metabolicznych organizmu, a także wpływają na kondycję włosów i paznokci. Niedobór witaminy B7 (biotyny) może prowadzić do wypadania włosów, a także powodować łamliwość i rozdwajanie paznokci. Witamina B12, odpowiedzialna za produkcję czerwonych krwinek, wpływa na dotlenienie komórek i odżywianie cebulek włosowych. Jej niedobór może skutkować osłabieniem i wypadaniem włosów. Źródłami witamin wzmacniających włosy i paznokcie z grupy B są m.in. mięso, ryby, jaja, nabiał oraz orzechy.

Niedobór witaminy C i D

Witamina C jest silnym antyoksydantem, który chroni komórki przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Jej niedobór może prowadzić do osłabienia naczyń krwionośnych, co z kolei może negatywnie wpłynąć na kondycję włosów i paznokci. Ponadto, witamina C uczestniczy w syntezie kolagenu, który jest niezbędny dla zdrowia skóry głowy i paznokci. Witamina D wpływa na wzrost włosów, a jej niedobór może prowadzić do ich osłabienia i wypadania. Źródłami witaminy C są m.in. owoce cytrusowe, kiwi czy papryka, natomiast witaminę D możemy pozyskać z ryb tłustych, jajek czy ekspozycji na słońce.