Artykuł sponsorowany

Jakie pompy stosuje się w systemach zraszania pól?

Jakie pompy stosuje się w systemach zraszania pól?

Pompy stosowane w systemach zraszania pól odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia roślin, zwłaszcza w okresach suszy. Wybór odpowiedniej pompy jest niezbędny do zapewnienia efektywnego i ekonomicznego nawadniania. W tym artykule omówimy trzy rodzaje pomp wykorzystywanych w systemach zraszania pól, ze szczególnym uwzględnieniem pomp pionowych.

Pompy pionowe - główne zalety i zastosowania

Pompy pionowe są jednym z najczęściej stosowanych rodzajów pomp w systemach zraszania pól. Ich główną zaletą jest zdolność do pracy na dużych głębokościach, co pozwala na czerpanie wody z głębokich źródeł, takich jak studnie artezyjskie czy rzeki. Ponadto, pompy pionowe charakteryzują się wysoką wydajnością oraz możliwością pracy w szerokim zakresie przepływów i ciśnień. Dzięki temu są one idealnym rozwiązaniem dla dużych obszarów upraw, gdzie wymagane jest duże ilości wody. Pompy pionowe mogą być również stosowane jako pompy tłoczące, co pozwala na przesyłanie wody na długie dystanse.

Pompy wirnikowe - alternatywa dla pomp pionowych

Innym rodzajem pomp stosowanych w systemach zraszania pól są pompy wirnikowe. Działają one na zasadzie przepływu wody przez wirnik, który przyspiesza jej ruch i zwiększa ciśnienie. Pompy wirnikowe są mniej wydajne od pomp pionowych, ale mają za to mniejsze wymagania co do głębokości zanurzenia. Są one szczególnie przydatne w przypadku nawadniania mniejszych obszarów upraw oraz tam, gdzie dostęp do wody jest ograniczony. Pompy wirnikowe są również łatwe w obsłudze i konserwacji, co czyni je atrakcyjnym rozwiązaniem dla rolników o mniejszych możliwościach technicznych.

Pompy membranowe - wydajność i precyzja

Trzecim rodzajem pomp stosowanych w systemach zraszania pól są pompy membranowe. Działają one na zasadzie przemieszczania membrany, która tłoczy wodę przez układ rur. Pompy membranowe cechują się bardzo wysoką precyzją i wydajnością, co pozwala na dokładne dostarczenie odpowiedniej ilości wody do roślin. Są one szczególnie przydatne w systemach nawadniania kroplowego, gdzie ważna jest równomierna dystrybucja wody. Wadą pomp membranowych jest jednak ich stosunkowo wysoka cena oraz większe wymagania co do konserwacji i obsługi.