Artykuł sponsorowany

Jakie są najważniejsze formalności pogrzebowe?

Jakie są najważniejsze formalności pogrzebowe?

Pogrzeb to ważny moment w życiu każdej rodziny, który wiąże się z koniecznością załatwienia wielu formalności. Warto zatem poznać najważniejsze z nich, aby móc godnie i z należytym szacunkiem pożegnać bliską osobę. Oto przewodnik po najważniejszych formalnościach pogrzebowych.

Zgłoszenie zgonu i uzyskanie aktu zgonu

Po śmierci bliskiej osoby jednym z pierwszych obowiązków jest zgłoszenie zgonu do Urzędu Stanu Cywilnego. W Łodzi można to zrobić w jednym z czterech wydziałów USC, które znajdują się na terenie miasta. Zgłoszenia można dokonać osobiście lub za pośrednictwem zakładu pogrzebowego. Do zgłoszenia należy przedstawić dowód osobisty zmarłego oraz oryginał karty zgonu wystawionej przez lekarza. Po zgłoszeniu zgonu urząd wyda akt zgonu, który jest niezbędny do dalszego załatwiania formalności.

Warto przy tym podkreślić, że wiele firm pogrzebowych oprócz kompleksowej organizacji ceremonii zapewnia również wsparcie w zakresie dopełnienia wszelkich niezbędnych formalności pogrzebowych w Łodzi.

Wybór miejsca pochówku i organizacja pogrzebu

Następnie należy wybrać miejsce pochówku oraz podjąć decyzję o formie pogrzebu (tradycyjny, kremacja). W Łodzi znajduje się kilka cmentarzy komunalnych, zarządzanych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Rodzina może również zdecydować się na pochówek na cmentarzu parafialnym. W przypadku kremacji, prochy zmarłego można przechowywać w urnie w domu lub złożyć na cmentarzu. Organizacja pogrzebu może być powierzona zakładom pogrzebowym, które pomogą w załatwieniu wszystkich niezbędnych formalności, takich jak zamówienie trumny, kwiatów czy transportu.

Załatwienie spraw związanych z emeryturą i rentą

Po pogrzebie warto również pamiętać o załatwieniu spraw związanych z ewentualną emeryturą lub rentą zmarłego. W przypadku śmierci osoby pobierającej świadczenia z ZUS, należy zgłosić ten fakt do właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Można to zrobić osobiście lub poprzez przesłanie odpowiedniego formularza pocztą. W niektórych przypadkach rodzina może ubiegać się o świadczenie pogrzebowe czy rentę rodziną, co może pomóc w pokryciu kosztów związanych z ceremonią pożegnalną.