Artykuł sponsorowany

Jakie są różnice między olejami rafinowanymi a nierafinowanymi?

Jakie są różnice między olejami rafinowanymi a nierafinowanymi?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest dbałość o zdrowie i zdrowa dieta. Wybór odpowiedniego oleju do przygotowywania posiłków może mieć znaczący wpływ na nasze samopoczucie i kondycję organizmu. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć różnice między olejami rafinowanymi a nierafinowanymi oraz wskazać, gdzie stosuje się poszczególne rodzaje olejów.

Co różni oleje rafinowane od nierafinowanych?

Podstawowa różnica między olejami rafinowanymi a nierafinowanymi dotyczy procesu ich produkcji. Oleje rafinowane są poddawane szeregowi zabiegów chemicznych i mechanicznych, które mają na celu usunięcie wszelkich zanieczyszczeń oraz poprawienie walorów smakowych i zapachowych produktu. W wyniku tych procesów uzyskuje się oleje o bardziej neutralnym smaku, wyższej temperaturze dymienia oraz dłuższym okresie trwałości. Należy jednak pamiętać, że w trakcie rafinacji dochodzi do utraty niektórych cennych składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały czy nienasycone kwasy tłuszczowe.

Oleje nierafinowane natomiast nie są poddawane procesowi rafinacji, co sprawia, że zachowują swoje naturalne właściwości i bogactwo składników odżywczych. W związku z tym oleje te są bardziej wartościowe dla naszego organizmu. Niestety, ich wadą jest niższa temperatura dymienia oraz krótszy okres trwałości w porównaniu z olejami rafinowanymi. Ponadto oleje nierafinowane mają bardziej intensywny smak i zapach, co może wpłynąć na ostateczny efekt potrawy.

Gdzie stosuje się oleje rafinowane, a gdzie nierafinowane?

Ze względu na swoje właściwości, oleje rafinowane i nierafinowane znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach kulinariów. Dystrybucja oleju rafinowanego cieszy się popularnością w branży gastronomicznej. Oleje rafinowane są często wykorzystywane do smażenia i pieczenia, ponieważ mają wyższą temperaturę dymienia i są bardziej odporne na wysokie temperatury. Dzięki temu, potrawy przygotowywane na olejach rafinowanych nie tracą swojego smaku ani walorów zdrowotnych. Przykładami popularnych olejów rafinowanych są olej rzepakowy, słonecznikowy czy palmowy.

Oleje nierafinowane natomiast idealnie nadają się do sałatek, sosów, a także do delikatnego smażenia na niskiej temperaturze. Ze względu na swoje bogactwo składników odżywczych, oleje te są doskonałym uzupełnieniem zdrowej diety. Warto zwrócić uwagę na oleje takie jak oliwa z oliwek extra vergine, olej lniany czy olej z pestek winogron.