Artykuł sponsorowany

Kiedy wymienić olej silnikowy w aucie?

Kiedy wymienić olej silnikowy w aucie?

Czy zastanawiałeś się, kiedy jest najlepszy moment na wymianę oleju silnikowego w swoim samochodzie? Właściwa eksploatacja oleju ma kluczowe znaczenie dla długiej żywotności silnika oraz jego prawidłowego funkcjonowania. W tym artykule dowiesz się, jakie są zalecenia producentów, czynniki wpływające na żywotność oleju oraz jakie objawy mogą świadczyć o konieczności jego wymiany.

Zalecenia producentów samochodów

Producenci samochodów zazwyczaj podają konkretne interwały czasowe lub przebiegi, po których należy dokonać wymiany oleju silnikowego. Te wartości można znaleźć w instrukcji obsługi danego modelu auta. Z reguły zaleca się wymianę oleju co 10 000 - 15 000 km lub co rok eksploatacji, w zależności od tego, która wartość zostanie osiągnięta wcześniej. Warto jednak pamiętać, że te wartości są jedynie ogólnymi wytycznymi i mogą się różnić w zależności od warunków eksploatacji oraz rodzaju używanego oleju.

Czynniki wpływające na żywotność oleju

Żywotność oleju silnikowego może być różna w zależności od wielu czynników. Po pierwsze, rodzaj oleju ma znaczenie – oleje syntetyczne zwykle mają dłuższą żywotność niż te mineralne. Po drugie, styl jazdy i warunki eksploatacji również mają wpływ na zużycie oleju. Jeśli często jeździsz w mieście, na krótkich dystansach i z dużą ilością przyspieszeń oraz hamowań, olej może zużywać się szybciej. Dodatkowo, ekstremalne temperatury oraz przeciążenie silnika mogą skracać okres między wymianami.

Objawy wskazujące na konieczność wymiany oleju

Istnieją pewne objawy, które mogą świadczyć o konieczności wymiany oleju silnikowego. Jednym z nich jest spadek poziomu oleju poniżej minimalnej wartości wskazanej na bagnetowej miarce. Innym sygnałem może być zmiana koloru oleju z jasnozłotego na ciemnobrązowy lub czarny, co może świadczyć o jego zanieczyszczeniu. Ponadto, jeśli zauważysz gęste osady na dnie misy olejowej lub słyszysz niepokojące dźwięki dochodzące z silnika, warto sprawdzić stan oleju i ewentualnie go wymienić, by uniknąć kosztownych napraw silników w Poznaniu.

Wpływ jakości oleju na jego żywotność

Jakość używanego oleju silnikowego ma istotny wpływ na jego żywotność oraz ochronę silnika. Oleje o wysokiej jakości, posiadające odpowiednie certyfikaty i spełniające normy producentów samochodów, mogą zapewnić lepszą ochronę przed zużyciem, korozją czy osadami. Warto więc inwestować w sprawdzone produkty renomowanych marek, które będą gwarantować dłuższą żywotność silnika i mniejszą konieczność częstych wymian oleju.