Artykuł sponsorowany

W jaki sposób leczy się zaćmę?

W jaki sposób leczy się zaćmę?

Zaćma to powszechna choroba oczu, która dotyka głównie osoby starsze, ale może wystąpić także u młodszych pacjentów. Choroba ta polega na zmętnieniu soczewki oka, co prowadzi do pogorszenia ostrości wzroku i w konsekwencji do utraty zdolności do wykonywania codziennych czynności. W Polsce zaćma jest jednym z głównych powodów utraty wzroku, dlatego warto dowiedzieć się, jakie są jej przyczyny, objawy oraz metody leczenia.

Jakie są przyczyny i objawy zaćmy?

Zaćma może mieć różne przyczyny, ale najczęściej jest związana z procesem starzenia się organizmu. W miarę upływu czasu białko w soczewce ulega zmianom strukturalnym, co prowadzi do jej zmętnienia. Inne czynniki ryzyka to cukrzyca, długotrwałe stosowanie kortykosteroidów, urazy oka czy palenie tytoniu. Objawy zaćmy to stopniowe pogorszenie ostrości wzroku, podwójne widzenie, trudności z rozróżnianiem kolorów oraz problemy z adaptacją do zmieniających się warunków oświetleniowych.

Jakie są metody diagnostyki i leczenia zaćmy?

Wczesne wykrywanie zaćmy w Chrzanowie jest kluczowe dla skutecznego leczenia. Badanie okulistyczne powinno być wykonywane regularnie, zwłaszcza u osób starszych oraz tych z podwyższonym ryzykiem wystąpienia choroby. Okulista oceni stan soczewki oraz inne struktury oka za pomocą specjalistycznych narzędzi, takich jak oftalmoskop czy lampy szczelinowej. Ponadto, może być wykonane badanie ostrości wzroku oraz pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Leczenie zaćmy polega przede wszystkim na operacji chirurgicznej, która jest jedyną skuteczną metodą przywrócenia ostrości wzroku. Zabieg jest konieczny, gdy zaćma utrudnia wykonywanie codziennych czynności lub prowadzi do znacznego pogorszenia jakości życia pacjenta. Operacja polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu w jej miejsce sztucznej soczewki, która przywraca normalną ostrość wzroku. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i trwa zwykle około 20 minut.

Po operacji zaćmy pacjent musi przestrzegać zaleceń lekarskich, aby zapewnić prawidłowe gojenie się oka i uniknąć powikłań. Należy stosować przepisane krople do oczu, które zmniejszają ryzyko infekcji oraz łagodzą ewentualne podrażnienia. W ciągu kilku dni po zabiegu ostrość wzroku powinna się poprawić, jednak czasami może być konieczne stosowanie okularów korekcyjnych. Kontrola okulistyczna po operacji jest niezbędna, aby ocenić efekty leczenia i wykryć ewentualne powikłania.