Artykuł sponsorowany

Defektoskopy Phased Array - nowoczesna metoda kontroli jakości

Defektoskopy Phased Array - nowoczesna metoda kontroli jakości

Defektoskopy Phased Array to zaawansowana technologia wykorzystywana w badaniach nieniszczących, która umożliwia identyfikację i ocenę wad materiałowych. W ostatnich latach ta metoda zyskuje coraz większą popularność w Polsce, przede wszystkim ze względu na swoją precyzję i efektywność. W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje na temat defektoskopów phased array, ich zastosowania oraz korzyści płynące z ich stosowania.

Zasada działania defektoskopów Phased Array

Defektoskopy Phased Array działają na podstawie zjawiska ultradźwięków, które są emitowane przez specjalne sondy składające się z wielu elementów piezoelektrycznych. Każdy z tych elementów może być sterowany niezależnie, co pozwala na kierowanie wiązki ultradźwięków pod różnymi kątami oraz zmianę jej rozmiarów. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie obrazu trójwymiarowego badanego obszaru, co ułatwia wykrywanie i ocenę wad materiałowych. Defektoskopy phased array są wykorzystywane głównie w przemyśle lotniczym, energetycznym, petrochemicznym oraz metalurgicznym.

Zalety stosowania defektoskopów Phased Array

Jedną z głównych zalet defektoskopów Phased Array jest ich wysoka precyzja oraz zdolność do wykrywania nawet bardzo małych wad materiałowych. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie kosztownych awarii oraz przedłużenie żywotności badanych konstrukcji. Ponadto, technologia ta pozwala na szybkie i efektywne przeprowadzenie badań, co przekłada się na oszczędność czasu i pieniędzy. Defektoskopy phased array są także przyjazne dla środowiska, gdyż nie wymagają stosowania żadnych szkodliwych substancji chemicznych. Wreszcie, badania nieniszczące z użyciem defektoskopów phased array są bezpieczne dla operatorów, ponieważ nie narażają ich na kontakt z promieniowaniem jonizującym.

Wdrożenie defektoskopów Phased Array w Polsce

W Polsce defektoskopy Phased Array zyskują coraz większe uznanie, zarówno wśród przedsiębiorstw, jak i instytucji naukowych. W ostatnich latach wiele polskich firm zainwestowało w zakup nowoczesnych defektoskopów oraz przeszkolenie swoich pracowników w zakresie obsługi tych urządzeń. Przykładem może być sektor energetyczny, gdzie defektoskopy Phased Array są wykorzystywane do kontroli jakości spawów w elektrowniach oraz sieciach przesyłowych. Również w przemyśle lotniczym i metalurgicznym coraz częściej stosuje się tę technologię, co świadczy o jej dużym potencjale i możliwościach zastosowania.