Artykuł sponsorowany

Ile kosztują dystrybutory wody?

Ile kosztują dystrybutory wody?

Dystrybutory wody to coraz popularniejsze urządzenia, które pozwalają na szybkie i wygodne korzystanie z wody pitnej. W Polsce, podobnie jak na całym świecie, rośnie zainteresowanie tymi praktycznymi rozwiązaniami. W artykule postaramy się przybliżyć czytelnikom koszty związane z zakupem i użytkowaniem dystrybutorów wody.

Rodzaje dystrybutorów wody

Na rynku dostępne są różne rodzaje dystrybutorów wody, które można podzielić na trzy główne kategorie – butelkowe, sieciowe oraz bezpośrednio podłączane do instalacji wodociągowej. Dystrybutory butelkowe wykorzystują zamknięte butelki z wodą o pojemności od 10 do 20 litrów, co sprawia, że są one przenośne i łatwe w montażu. Dystrybutory sieciowe natomiast są podłączane do sieci wodociągowej i filtrują wodę przed jej podaniem, co pozwala na korzystanie z nieograniczonej ilości wody. Ostatnią grupą są dystrybutory bezpośrednio podłączane do instalacji wodociągowej, które oprócz filtrowania wody, mogą również chłodzić ją lub podgrzewać. Jeśli chodzi o funkcjonalne dystrybutory wody, Gdańsk i okolice to rejon działania specjalistów takich jak PerfectWater.

Ceny zakupu dystrybutorów

Ceny dystrybutorów wody różnią się w zależności od rodzaju urządzenia, producenta oraz funkcji dodatkowych. Dystrybutory butelkowe to najtańsze rozwiązanie, ich ceny zaczynają się już od około 200 złotych, jednak za bardziej zaawansowane modele można zapłacić nawet 1000 złotych. Dystrybutory sieciowe są nieco droższe – ich ceny wahają się od 500 do 3000 złotych, w zależności od jakości filtra oraz możliwości chłodzenia i podgrzewania wody. Najdroższe są dystrybutory bezpośrednio podłączane do instalacji wodociągowej, których ceny zaczynają się od 1500 złotych i mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Koszty eksploatacji

Koszty eksploatacji dystrybutorów wody również zależą od rodzaju urządzenia. W przypadku dystrybutorów butelkowych głównym kosztem jest zakup butelek z wodą, które kosztują średnio 10 złotych za 18-litrową butelkę. W przypadku dystrybutorów sieciowych oraz bezpośrednio podłączanych do instalacji wodociągowej konieczne jest regularne wymienianie filtrów, co generuje koszty rzędu kilkuset złotych rocznie. Ponadto niektóre dystrybutory zużywają energię elektryczną na chłodzenie i podgrzewanie wody, co również wpływa na koszty eksploatacji.