Artykuł sponsorowany

Jak działa mechanizm garażowych bram automatycznych?

Jak działa mechanizm garażowych bram automatycznych?

Automatyczne bramy garażowe to coraz popularniejsze rozwiązanie, które zyskuje uznanie wśród właścicieli domów i firm. Wygoda, bezpieczeństwo oraz oszczędność czasu to tylko niektóre z zalet tego typu konstrukcji. Warto jednak przyjrzeć się bliżej ich działaniu, aby móc w pełni korzystać z ich funkcjonalności.

Jakie są rodzaje napędów stosowanych w bramach automatycznych?

Istnieje kilka rodzajów napędów, które mogą być wykorzystywane w automatycznych bramach garażowych. Najpopularniejsze z nich to napędy łańcuchowe, pasowe oraz śrubowe. Napędy łańcuchowe charakteryzują się dużą wytrzymałością i są stosowane przede wszystkim w ciężkich bramach. Napędy pasowe są cichsze od łańcuchowych, a także wymagają mniejszej ilości konserwacji. Napędy śrubowe natomiast są najbardziej energooszczędne i mają najdłuższą żywotność.

Bramy garażowe automatyczne sterowane są za pomocą pilota radiowego lub aplikacji mobilnej. Pilot radiowy komunikuje się z odbiornikiem zamontowanym na napędzie bramy, przesyłając sygnał o konieczności otwarcia lub zamknięcia konstrukcji. Aplikacje mobilne umożliwiają zdalne sterowanie bramą za pomocą smartfona, co daje większą kontrolę nad jej funkcjonowaniem. W niektórych przypadkach możliwe jest również sterowanie bramą za pomocą kodu numerycznego wprowadzanego na klawiaturze zainstalowanej na zewnątrz budynku.

Jakie są dodatkowe funkcje i zabezpieczenia stosowane w automatycznych bramach garażowych?

Nowoczesne bramy garażowe automatyczne wyposażone są w szereg dodatkowych funkcji i zabezpieczeń. Przykładem takich rozwiązań może być system wykrywania przeszkód, który zatrzymuje ruch bramy w przypadku napotkania na drodze otwarcia jakiegoś przedmiotu lub osoby. Innym przykładem jest oświetlenie LED, które automatycznie włącza się podczas otwierania lub zamykania bramy, zapewniając lepszą widoczność w ciemności. Ponadto, niektóre modele bram wyposażone są w systemy antywłamaniowe, takie jak blokady ryglujące czy czujniki magnetyczne, które utrudniają nieautoryzowane otwarcie konstrukcji.