Artykuł sponsorowany

Jak przebiega wazektomia?

Jak przebiega wazektomia?

Wazektomia to zabieg chirurgiczny, który polega na przecięciu i zamknięciu nasieniowodów w celu zapobieżenia płodności u mężczyzn. Jest to metoda antykoncepcji, która cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie, również w Polsce. W tym artykule przyjrzymy się, jak przebiega wazektomia, jakie są jej zalety oraz potencjalne powikłania.

Przeczytaj również: Jak adwokat może pomóc w sprawach rodzinnych klientów?

Przebieg zabiegu wazektomii

Wazektomia jest stosunkowo prostym zabiegiem chirurgicznym, który może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Zabieg polega na nacięciu skóry moszny, a następnie wyeksponowaniu, przecięciu i zamknięciu nasieniowodów. W zależności od metody stosowanej przez lekarza nasieniowody mogą być zamknięte za pomocą klipsów, podwiązane lub zakończone elektrokoagulacją. Następnie skóra moszny jest zaszywana i opatrywana. Cały zabieg trwa zwykle około 30 minut.

Zalety wazektomii jako metody antykoncepcji

Wazektomia jest jedną z najbardziej skutecznych metod antykoncepcji – jej skuteczność wynosi aż 99%. Jest to również metoda trwała i nieodwracalna, co sprawia, że mężczyźni decydujący się na ten zabieg nie muszą już martwić się o antykoncepcję. Wazektomia nie wpływa na funkcjonowanie układu hormonalnego ani na potencję, a po okresie rekonwalescencji mężczyźni mogą prowadzić normalne życie seksualne. W porównaniu z innymi metodami antykoncepcji wazektomia jest również stosunkowo tania, a koszty jej wykonania są często refundowane przez NFZ. Jeśli chodzi o zabieg, jakim jest wazektomia, Białystok to miasto, w którym skorzystamy z usług specjalistów takich jak np. OMEDA.

Potencjalne powikłania po wazektomii

Jak każdy zabieg chirurgiczny, wazektomia wiąże się z pewnym ryzykiem powikłań. Najczęściej występującymi problemami są krwiaki, zakażenia oraz ból w miejscu nacięcia. W większości przypadków te dolegliwości ustępują samoistnie lub można je łatwo leczyć farmakologicznie. Rzadziej zdarza się, że nasieniowody zrastają się ponownie, co może prowadzić do powrotu płodności – jednak takie przypadki są bardzo rzadkie. W niektórych przypadkach mężczyźni mogą odczuwać przewlekły ból moszny po zabiegu, ale zwykle ustępuje on po kilku tygodniach lub miesiącach.