Artykuł sponsorowany

Jak przygotować podłoże pod zakładanie trawnika?

Jak przygotować podłoże pod zakładanie trawnika?

Czy marzysz o pięknym, gęstym i zdrowym trawniku w swoim ogrodzie? Aby osiągnąć ten cel, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie podłoża przed siewem trawy. W tym artykule dowiesz się, jak krok po kroku przygotować grunt pod trawnik, aby cieszyć się zieloną przestrzenią przez cały rok.

Wybór odpowiedniego terminu

Pierwszym krokiem w przygotowaniu podłoża pod trawnik jest wybór odpowiedniego terminu. Najlepszym czasem na zakładanie trawnika są okresy wiosenne i jesienne, gdy temperatura powietrza wynosi od 15 do 20 stopni Celsjusza. W tych warunkach nasiona trawy kiełkują najszybciej, a rośliny mają wystarczająco dużo czasu na ukorzenienie się przed nadejściem zimy lub upałów letnich. Warto również sprawdzić prognozę pogody na najbliższe dni – optymalne warunki to brak opadów oraz umiarkowane nasłonecznienie.

Usuwanie chwastów i kamieni

Drugi etap przygotowania podłoża polega na usunięciu chwastów i kamieni z przyszłej powierzchni trawnika. Chwasty można wyeliminować mechanicznie, za pomocą motyki lub glebogryzarki, bądź chemicznie, stosując odpowiednie środki herbicydowe. Ważne jest, aby pozbyć się również korzeni chwastów, które mogą odrastać i konkurować z trawą o składniki odżywcze. Następnie należy oczyścić teren z kamieni i innych niepożądanych elementów, które mogą utrudniać wzrost trawy oraz korzystanie z trawnika.

Uzdatnianie gleby

Kolejnym etapem zakładania ogrodów w Wyszkowie jest uzdatnianie gleby, czyli poprawa jej właściwości fizycznych, chemicznych i biologicznych. Przede wszystkim warto zbadać pH gleby – optymalna wartość dla trawnika to 6,0–6,5. Jeśli pH jest niższe, można zastosować wapno, natomiast jeśli jest wyższe – siarczan amonu. Następnie należy sprawdzić zawartość składników odżywczych w glebie i ewentualnie zastosować nawozy mineralne lub organiczne. Ważne jest również spulchnienie gleby na głębokość około 20 cm, co ułatwi korzeniom trawy dotarcie do wody i składników odżywczych.

Wyrównywanie terenu

Ostatnim etapem przygotowania podłoża jest wyrównanie terenu. Należy upewnić się, że powierzchnia jest płaska i pozbawiona miejsc zastoisk wodnych. W tym celu można użyć równiarki ogrodowej lub deski z poziomnicą. Warto również sprawdzić, czy nie ma konieczności wykonania dodatkowego drenażu, który zapobiegnie gromadzeniu się wody na trawniku. Po wyrównaniu terenu, warto zrolować powierzchnię za pomocą wałka ogrodowego, aby usunąć ewentualne zagłębienia i ułatwić ukorzenienie się trawy. Po przeprowadzeniu wszystkich powyższych kroków można przystąpić do siewu trawy.