Artykuł sponsorowany

Jak wykonuje się leczenie kanałowe?

Jak wykonuje się leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe, znane również jako endodoncja, to zabieg stomatologiczny mający na celu usunięcie zainfekowanej miazgi z wnętrza zęba i oczyszczenie kanałów korzeniowych. W przypadku nieleczonych infekcji może dojść do poważnych powikłań, takich jak ropień czy utrata zęba. W niniejszym artykule omówimy, jak przebiega leczenie kanałowe oraz jakie są jego etapy.

Przeczytaj również: Na jakiej podstawie dobierać szczoteczkę do zębów?

Jakie są wskazania do leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe jest przeprowadzane w sytuacji, gdy miazga zęba ulega zainfekowaniu na skutek próchnicy, pęknięcia zęba lub urazu. Objawy, które mogą sugerować konieczność wykonania tego zabiegu, to silny ból zęba, zwłaszcza podczas jedzenia czy picia, nadwrażliwość na ciepło i zimno oraz opuchlizna w okolicy zęba. W przypadku stwierdzenia takich objawów należy jak najszybciej udać się do dentysty.

Leczenie kanałowe rozpoczyna się od znieczulenia miejscowego w celu wyeliminowania bólu podczas zabiegu. Następnie stomatolog wykonuje otwór w koronie zęba, aby uzyskać dostęp do miazgi. W tym celu może posłużyć się specjalistycznymi narzędziami, takimi jak mikroskop endodontyczny. Stomatolog w Kielcach zaznacza, że kluczowe jest precyzyjne oczyszczenie kanałów korzeniowych oraz usunięcie zainfekowanej miazgi. Po oczyszczeniu kanałów stomatolog wypełnia je specjalnym materiałem, najczęściej gutaperką, która zapewnia szczelne zamknięcie kanału.

Jakie są możliwe powikłania po leczeniu kanałowym?

W większości przypadków leczenie kanałowe przebiega bez powikłań i pozwala na utrzymanie zęba w jamie ustnej przez wiele lat. Niemniej jednak, istnieją pewne ryzyka związane z tym zabiegiem. Może wystąpić reinfekcja zęba spowodowana niedokładnym oczyszczeniem kanałów lub nieprawidłowym wypełnieniem. Ponadto, w trakcie zabiegu może dojść do złamania narzędzi endodontycznych czy perforacji korzenia zęba. W takich sytuacjach konieczne może być ponowne leczenie kanałowe lub ekstrakcja zęba.

Po leczeniu kanałowym ważne jest odpowiednie dbanie o ząb, aby zapewnić jego długotrwałe funkcjonowanie. Należy przestrzegać zasad higieny jamy ustnej, takich jak regularne mycie zębów, używanie nici dentystycznej oraz płynów do płukania jamy ustnej. Ponadto, warto unikać nadmiernego obciążania leczonego zęba, szczególnie w przypadku twardych pokarmów. Wizyty kontrolne u stomatologa pozwalają na monitorowanie stanu zęba i wykrycie ewentualnych problemów na wczesnym etapie.