Artykuł sponsorowany

Jak zachować się w przypadku zgubienia lub zniszczenia aktu notarialnego?

Jak zachować się w przypadku zgubienia lub zniszczenia aktu notarialnego?

Czy zdarzyło Ci się zgubić lub zniszczyć akt notarialny? Jeśli tak, to na pewno zdajesz sobie sprawę, jak ważne jest posiadanie tego dokumentu. W takiej sytuacji warto wiedzieć, jakie kroki należy podjąć, aby jak najszybciej odzyskać utracony dokument lub uzyskać jego duplikat. W tym artykule dowiesz się, co zrobić w przypadku zgubienia lub zniszczenia aktu notarialnego.

Co zrobić w razie utraty aktu notarialnego?

Pierwszym krokiem, jaki powinieneś wykonać po utracie aktu notarialnego, jest kontakt z notariuszem, który sporządził ten dokument. Notariusze są zobowiązani do przechowywania oryginalnych aktów przez określony czas, więc istnieje duża szansa, że Twój dokument nadal jest w archiwum kancelarii. Warto także pamiętać, że notariusze prowadzą księgi repertorium, w których znajdują się informacje o wszystkich dokonanych przez nich czynnościach notarialnych. Dzięki temu łatwiej będzie odnaleźć zagubiony dokument.

Jeśli uda Ci się skontaktować z notariuszem i potwierdzić, że Twój dokument nadal znajduje się w jego archiwum, możesz poprosić o wydanie odpisu aktu notarialnego. Odpis taki posiada taką samą moc prawną jak oryginał, więc będziesz mógł go użyć w celach prawnych. Warto jednak pamiętać, że wydanie odpisu aktu notarialnego w Lublinie jest czynnością płatną. Koszt takiej usługi zależy od cennika danej kancelarii notarialnej.

Jeżeli nie uda Ci się odzyskać dokumentu poprzez kontakt z notariuszem, warto zgłosić jego utratę na policji. Chociaż zgubienie aktu notarialnego nie jest przestępstwem, to jednak warto zgłosić takie zdarzenie, aby mieć dowód na podjęcie próby odzyskania dokumentu. Zgłoszenie może być również przydatne w przypadku, gdyby zagubiony dokument wpadł w niepowołane ręce i został wykorzystany do popełnienia przestępstwa.

W sytuacji, gdy nie można odzyskać aktu notarialnego ani uzyskać jego odpisu, konieczne może być ponowne przeprowadzenie czynności notarialnej. W takim przypadku warto skonsultować się z prawnikiem lub notariuszem, który pomoże ocenić, jakie kroki należy podjąć i jakie dokumenty będą potrzebne do przeprowadzenia ponownej czynności notarialnej. Pamiętaj jednak, że każda sytuacja jest inna i wymaga indywidualnego podejścia, dlatego warto zasięgnąć porady specjalisty.