Artykuł sponsorowany

Jakie maszyny znajdują zastosowanie w budownictwie tunelowym?

Jakie maszyny znajdują zastosowanie w budownictwie tunelowym?

Budownictwo tunelowe to niezwykle ważna dziedzina budownictwa, która pozwala na realizację infrastruktury komunikacyjnej w trudno dostępnych miejscach. W Polsce również zyskuje na znaczeniu, zwłaszcza w kontekście rozbudowy sieci autostrad oraz kolei. Aby móc efektywnie i bezpiecznie realizować takie inwestycje, konieczne jest zastosowanie specjalistycznych maszyn do budownictwa tunelowego. W tym artykule przyjrzymy się najważniejszym z nich oraz dowiemy się, jak działają.

Tarcze tnące – serce maszyn do budownictwa tunelowego

Tarcze tnące to kluczowy element maszyn do budownictwa tunelowego, które odpowiadają za wykonywanie otworów w ziemi lub skałach. Działają one na zasadzie ciągłego obrotu i nacisku na ściany tunelu, co pozwala na stopniowe usuwanie materiału. Tarcze te są wyposażone w specjalne noże tnące oraz dyski ostrzące, które umożliwiają precyzyjne cięcie nawet w najtwardszych warunkach. Ich wielkość może się różnić w zależności od potrzeb – od małych tarcz o średnicy kilku metrów, używanych do budowy tuneli dla pieszych, po ogromne konstrukcje o średnicy kilkudziesięciu metrów, stosowane przy budowie tuneli drogowych czy kolejowych.

Oprzyrządowanie pomocnicze – wsparcie dla tarcz tnących

Oprócz tarcz tnących, maszyny do budownictwa tunelowego wykorzystują także wiele innych urządzeń pomocniczych. Jednym z nich są tzw. erectorzy, czyli specjalne ramiona mechaniczne, które umożliwiają montaż elementów konstrukcyjnych tunelu bezpośrednio za tarczą tnącą. Dzięki temu możliwe jest jednoczesne wykonywanie otworu i wzmacnianie jego ścian. Innym ważnym elementem są systemy transportowe, które odpowiadają za usuwanie urobku z miejsca pracy tarczy tnącej oraz za dostarczanie materiałów niezbędnych do budowy tunelu. Wśród nich można wymienić taśmy przenośnikowe, rurociągi czy specjalne pojazdy gąsienicowe.

Zaawansowane technologie sterowania i monitorowania

Współczesne maszyny do budownictwa tunelowego są wyposażone w zaawansowane systemy sterowania i monitorowania pracy, co pozwala na precyzyjne prowadzenie prac oraz minimalizowanie ryzyka awarii czy wypadków. Wśród nich znajdują się systemy GPS, które umożliwiają śledzenie pozycji maszyny oraz jej kierunku, a także systemy kontroli nacisku tarczy tnącej na ściany tunelu. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie stałego nacisku i unikanie przeciążeń, które mogłyby prowadzić do uszkodzeń konstrukcji.