Artykuł sponsorowany

Jakie odpady można oddać na złom?

Jakie odpady można oddać na złom?

Złomowanie to proces, który pozwala na odzysk surowców wtórnych z różnych odpadów. W Polsce, a szczególnie w Poznaniu, coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z korzyści płynących z recyklingu i oddaje swoje odpady na złom. Warto wiedzieć, jakie odpady można przekazać do recyklingu, aby świadomie dbać o środowisko i jednocześnie zarobić na swoich starych przedmiotach.

Przeczytaj również: Co nie zostanie przyjęte na złomie?

Metale kolorowe i żelazo - najbardziej pożądane surowce

Złom w Poznaniu to miejsce, gdzie najczęściej oddawane są metale kolorowe oraz żelazo. Metale kolorowe to grupa obejmująca miedź, aluminium, cynk czy mosiądz. Są one bardzo cenne ze względu na swoje właściwości przewodzące oraz wytrzymałość mechaniczną. Żelazo natomiast jest najbardziej powszechnym metalem na świecie i stanowi podstawowy surowiec dla przemysłu. Oddając te metale na złom, można liczyć na atrakcyjne ceny skupu, które zależą od aktualnych notowań giełdowych.

Elektronika i AGD - nie tylko dla specjalistów

Złomowanie nie ogranicza się jednak tylko do metali. Warto pamiętać, że również zużyte sprzęty elektroniczne i AGD można oddać na złom w Poznaniu. W przypadku tych odpadów, najważniejsze jest odpowiednie ich segregowanie. Zawierają one bowiem wiele różnych materiałów, które po rozłożeniu na części można poddać recyklingowi. Wiele z nich, takich jak metale szlachetne czy rzadkie ziemie, jest bardzo cenne i poszukiwane przez przemysł.

Opony, akumulatory i inne - złomowanie to nie tylko metale

Warto również pamiętać, że na złom można oddać wiele innych przedmiotów, takich jak zużyte opony czy akumulatory. Opony są recyklowane na granulat gumowy, który wykorzystuje się do produkcji nawierzchni sportowych czy drogowych. Akumulatory natomiast zawierają ołów, który jest bardzo szkodliwy dla środowiska, ale jednocześnie cenny surowiec wtórny. Oddając je na złom, dbamy o odpowiednie ich utylizowanie oraz odzysk cennych surowców.

Wiedząc, jakie odpady można oddać na złom w Poznaniu, warto zwrócić uwagę na swoje stare przedmioty i przekazać je do recyklingu. Dzięki temu nie tylko dbamy o środowisko, ale również możemy zarobić na swoich odpadach. Pamiętajmy jednak o odpowiednim segregowaniu i oddawaniu odpadów do specjalistycznych punktów skupu.