Artykuł sponsorowany

Kiedy badać wzrok u optyka, a kiedy u okulisty?

Kiedy badać wzrok u optyka, a kiedy u okulisty?

Czy zastanawialiście się kiedyś, czy powinniście udać się do optyka czy okulisty, aby zbadać swój wzrok? Oto kilka wskazówek, które pomogą Wam podjąć właściwą decyzję i zadbać o zdrowie swoich oczu.

Przeczytaj również: Dla kogo polecane są okulary progresywne?

Kiedy pójść na badanie wzroku do optyka?

Optyk to specjalista, który zajmuje się dobieraniem odpowiednich okularów oraz soczewek kontaktowych. Jeśli nie masz żadnych poważnych problemów ze wzrokiem, ale zauważyłeś, że widzisz gorzej na bliską lub dalszą odległość, warto udać się do optyka. Ten fachowiec przeprowadzi badanie refrakcji, które pozwoli określić potrzebne korekty w postaci dioptrii. Optyk z Sulejówka może także doradzić w kwestii wyboru oprawek oraz soczewek okularowych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta. Pamiętaj jednak, że optyk nie jest lekarzem i nie może diagnozować ani leczyć chorób oczu.

Przeczytaj również: Z jakiego materiału wybrać oprawki okularowe?

W jakich przypadkach lepiej udać się do okulisty?

Okulista to lekarz specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób oczu. Jeżeli masz problemy ze wzrokiem, takie jak podwójne widzenie, zaczerwienienie, ból oczu, światłowstręt czy nagłe pogorszenie ostrości wzroku, powinieneś udać się do okulisty. Ten lekarz przeprowadzi szczegółowe badania, takie jak badanie dna oka czy pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, które pozwolą na postawienie właściwej diagnozy. Okulista może także zlecić dodatkowe badania, takie jak tomografię optyczną czy ultrasonografię oka, jeśli uzna to za konieczne.

Przeczytaj również: Jak odróżnić zmęczone oczy od zaburzenia widzenia?

Jak często powinniśmy badać wzrok?

Zalecana częstotliwość badań wzroku zależy od wieku oraz stanu zdrowia pacjenta. Dzieci powinny mieć przeprowadzone pierwsze badanie wzroku przed rozpoczęciem nauki w szkole, a następnie co dwa lata. Dorośli w wieku 20–40 lat powinni badać swój wzrok co 2–3 lata, natomiast osoby powyżej 40 roku życia – co rok. Jeśli masz chorobę oczu lub jesteś narażony na jej wystąpienie ze względu na czynniki genetyczne czy środowiskowe, warto zgłosić się do okulisty nawet częściej niż zalecają te wytyczne. Pamiętaj, że regularne badanie wzroku może pomóc w wykryciu problemów ze wzrokiem na wczesnym etapie oraz zapobiec poważniejszym schorzeniom oczu.