Artykuł sponsorowany

Z czego najczęściej buduje się wiaty peronowe?

Z czego najczęściej buduje się wiaty peronowe?

Wiaty peronowe to nieodłączny element każdego dworca kolejowego czy przystanku autobusowego. Są nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim praktyczne - chronią podróżnych przed deszczem, śniegiem czy słońcem. W ostatnich latach coraz częściej spotykane są konstrukcje stalowe, które zdobywają uznanie zarówno wśród inwestorów, jak i użytkowników. Ale dlaczego właśnie stal? Jakie są zalety tego materiału i jakie technologie stosuje się przy budowie współczesnych wiat peronowych? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Stal - wytrzymały i elastyczny materiał

Stal to stop żelaza z węglem, który dzięki swoim właściwościom mechanicznym jest idealnym materiałem do budowy wiat peronowych. Przede wszystkim jest bardzo wytrzymała - może dźwigać duże obciążenia, a jednocześnie jest elastyczna, co pozwala na tworzenie różnorodnych kształtów konstrukcji. Ponadto stal jest odporna na korozję, szczególnie gdy zastosuje się odpowiednie powłoki ochronne, takie jak cynkowanie ogniowe czy malowanie proszkowe. Jak zapewnia producent wiat peronowych, dzięki temu konstrukcje stalowe są trwałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych, co jest niezwykle ważne w przypadku wiat peronowych narażonych na zmienne warunki pogodowe.

Technologie budowy konstrukcji stalowych

Współczesne technologie pozwalają na tworzenie różnorodnych konstrukcji stalowych, które mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb inwestora. Jedną z popularnych metod jest spawanie, które pozwala na łączenie elementów stalowych w sposób trwały i estetyczny. Inne techniki to gięcie profili stalowych czy zastosowanie systemów modułowych, które umożliwiają szybką i łatwą montaż konstrukcji na miejscu. W przypadku wiat peronowych często stosuje się także technologię dachów przeszklonych, która zapewnia przepuszczalność światła i jednocześnie chroni przed opadami atmosferycznymi.

Projektowanie i montaż wiat peronowych

Ważnym etapem procesu budowy wiat peronowych jest projektowanie konstrukcji. Dzięki zaawansowanym programom komputerowym możliwe jest stworzenie precyzyjnych modeli 3D, które uwzględniają wszystkie aspekty techniczne oraz estetyczne. Projektanci mogą wykorzystać różne rodzaje profili stalowych oraz zastosować nowoczesne rozwiązania, takie jak panele fotowoltaiczne czy oświetlenie LED. Montaż konstrukcji stalowej odbywa się na miejscu, a dzięki zastosowaniu systemów modułowych oraz precyzyjnego przygotowania elementów, proces ten jest szybki i efektywny.